ІНФОРМАЦІЯ з моніторингу погодних умов та стану рослин зернових культур на 06.05.2021 р. в північно-східній частині України

Новини

    Середньодобові температури повітря, починаючи від 29.04, становили 12-170С. Температура грунту на глибині 5 см коливалась в межах 8-160С на глибині 10 см близько 8-130С. За минулий тиждень випало 13,8 мм опадів.

    Прохолодна весняна погода з помірним наростанням температур та добрим вологозабезпеченням  сприяє хорошому весняному розвитку рослин. Станом на 06.05.2021 року рослини пшениці озимої не залежно від строку сівби знаходяться у фазі виходу в трубку, а саме в даний момент відбувається подовження стебла (ВВСН 31-32). Висота рослин коливається в межах 26-32 см, кількість стебел 2-4 шт. Висота рослин ячменю озимого в залежності від сорту становить 18-23 см. Рослини мають по 2-4 стебла. Озиме жито перебуває у фазі виходу в трубку. Вистота рослин при цьому 40-44 см, коефіцієнт кущення 3,5-4,5.

  Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна за рахунок проведення в даний час позакореневого підживлення. Враховуючи погодні умови та фазу розвитку рослин підживлення рослин повинно бути виключно рідким добривом по вегетативній масі рослин. В такому випадку доцільно використовувати розчин сечовини або КАС. У разі внесення КАС у підживлення вегетуючих рослин доза азоту не повинна перевищувати 30 кг/га д.р. Кращий час для позакореневого підживлення розчином КАС – ранкові і вечірні години. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові та ін.).

   Першочерговим на даний час є контроль бур’янів та хвороб у посівах озимих культур. Слід пам’ятати, що при настанні фази виходу в трубку не слід використовувати гербіциди з групи 2,4-Д, а застосовувати препарати дозволені для використання в такій фазі розвитку рослин (наприклад гербіциди групи сульфонілсечовин, з якими можна працювати до фази виходу прапорцевого листка.

   На даний час необхідно вести спостереження за розвитком хвороб, бо враховуючи добре вологозабеспечення та прогнозоване підвищення температур очікуються сприятливі умови для розвитку та поширення хвороб, зокрема борошнистої роси, септоріозу та бурої листкової іржі. Вибір препаратів слід проводити відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії.

                 Заступник директора з наукової роботи 

                 Інституту сільського господарства

                Північного Сходу НААН                                                                  М.Г. Собко