Інформація з моніторингу погодних умов та стану рослин основних сільськогосподарських культур станом на 19.05.2022 р. в північно-східній частині України

Новини

   Погодні умови, що склалися у І та ІІ декадах травня в Сумській області характеризувались значними коливаннями температур в нічні та денні години, відсутністю опадів та сильними вітрами. Середньодобові температури повітря у травні коливались в межах 9,0- 17,00С. Перша декада травня була прохолоднішою за багаторічний показник на 2,80С. Спостерігались приморозки на поверхні грунту силою від -1 до -60С. У першій декаді травня опадів не було, а в другій випало лише 3,2 мм. Дані умови призвели до висушування орного шару грунту. Зокрема, в поверхневому горизонті 0-10 мм її міститься 7-9 см, в шарі 0-20 см – 24-26 мм, півметровому – біля 75-80 мм, а метровому 150-166 мм.

   Пшениця озима. Станом на 19.05.2021 року рослини пшениці озимої не залежно від строку сівби та сортових особливостей знаходяться у фазі виходу в трубку, або на 33–34 стадії розвитку за Всесвітньою шкалою фаз росту і розвитку рослин (ВВСН). Висота рослин коливається в межах 55-65 см.

   Погодні умови травня (значні перепади температур у нічні та денні години та сильні вітри) перешкоджають проведенню обробок посівів пестицидами, тому актуальним на даний час залишається контроль бур’янів у посівах озимих культур із використанням препараів групи сульфонілсечовин, з якими можна працювати до фази виходу прапорцевого листка.

   В той же час, актуальним на даний час є контроль хвороб у посівах озимих культур. Адже, наростання середньодобових температур повітря +16-+25 сприяють стрімкому розповсюдженню на озимій пшениці — борошнистої роси, септоріозу листя; бурої листкової іржі; на ячмені — борошнистої роси, ринхоспоріозу, сітчастої плямистості. При цьому інфекційний фон головним чином сконцентрований на листках нижнього ярусу. Тому, в даний час доцільним є проведення фунгіцидних обробок посівів, якщо вони не були проведені разом з внесенням гербіцидів профілактично. За теплої вологої погоди потреба в обробленні посівів проти хвороб листя може виникати і пізніше – до кінця цвітіння. Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос.

   Вибір препаратів слід проводити відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії та наявної домінуючої хвороби. Посіви доцільно оздоровлювати за наявності хвороб (1% інтенсивності ураження рослин  борошнистою росою, 3-5% септоріозу листя, піренофорозу, інших плямистостей) та сприятливих для розвитку хвороб погодних умов і тривалих рос.

  Наприкінці травня відбувається заселення посівів  зернових культур злаковими мухами (гессенською, пшеничною, шведськими),  хлібними блішками, цикадами, сліпняками, п`явицями, попелицею. Пошкодження рослин зазначеними шкідниками спричиняє зниження продуктивної густоти посіву й призводить до кількісних втрат врожаю. Шкодочинність комах різко підвищується за посушливої погоди. Особливо слід звернути увагу на хлібних блішок в посівах ярих зернових культур.

  За настання стійкої  теплої погоди з середньодобовими температурами +12+14С, максимально +18+20С, варто очікувати перельоту з місць зимівлі  на площі озимини клопа шкідливої черепашки, маврського, австрійського, гостроголового  та інших видів клопів. Першими пробуджуються та вилітають на посіви самці, а самиці пізніше на 5-7 днів, залежно від погоди. Пошкодження клопами рослин у фазі кущіння спричиняє  пожовтіння та відмирання центрального листка, на початку виходу рослин у трубку – загибель центрального стебла.

  За перевищення шкідниками порогу шкодочинності (ЕПШ  хлібної блішки -30-50 екз на кв.м, злакових  мух – 30-50 екз на 100 помахів ентомологічного сачка, або 10-15% заселених стебел, клопа шкідливої черепашки -2 екз на кв.м, п`явиці – 10- 15 жуків на кв.м, цикад – 150 особин на 100 помахів сачка) у  посівах зернових колосових культур проводять захисні заходи  інсектицидами дозволеними до використання в Україні  за  регламентами існуючих технологій.

   Ярі зернові колосові. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини ярої групи знаходяться у фазі кущення – початок виходу в трубку. Спостерігається уповільнення процесу кущення ярих культур через нестачу вологи.

   На посівах ярих колосових на цьому етапі розвитку рослин основною загрозою є забур’яненість посівів – при перевищенні економічного порогу шкодочинності малорічних бур’янів – 20 рослин, багаторічних – 2 рослини/м2 є доцільність застосування гербіцидів. У посівах зернових культур мають місце здебільшого однорічні бур’яни. Зараз на посівах ярих культур не відмічено ураження посівів хворобами, але в подальшому потрібно обов’язково планувати використання фунгіцидів з метою зменшення втрат урожаю. Для зменшення витрат та з профілактичною метою можливе застосування фунгіциду  у баковій суміші з гербіцидом.

   Соя. Рослини сівби першої декади травня перебувають в фазі сходів. У зв’язку з пониженими температурами кінця квітня – ІІ декади травня відмічено певну затримку сходів сої.

   Для успішного захисту рослин та поліпшення врожайності ґрунтові гербіциди на сою мають бути внесені максимально правильно. Вносити їх можна безпосередньо до сівби, під час, а також після (але обов’язково до перших сходів). Фахівці рекомендують використовувати ґрунтовий гербіцид на основі пропізахлору. Деякі ж господарства віддають перевагу препаратам на основі пендиметаліну та метрибузину. Однак вони не підходять для застосування на сортах, чутливих до цих діючих речовин. Також для ґрунтового захисту сої може застосовуватись препарат на основі кломазону з мінімальними нормами 0,15 г/га. Обприскувач налаштовується таким чином, щоб можна було вилити не менше 300 л води на 1 га. Також для ґрунтових гербіцидів обираються спеціальні форсунки, які розпилюють робочий розчин під кутом, тож грудкувата поверхня обробляється більш рівномірно.

   Господарствам, які не застосовували допосівне чи досходове внесення ґрунтових гербіцидів (причини – сильні вітри, повітряні посухи, недостатньо вологи чи інші) для контролю забур’яненості необхідно врахувати засміченість посівів і підбирати страхові препарати та бакові суміші їх, які дозволять знищити вегетуючі бур’яни з меншим стресом культури і включено до «Переліку…».

   Горох. Рослини гороху знаходяться у фазі «ріст стебла». Висота рослин сягає 10-15 см. Для травня, який значною мірою визначає майбутній урожай гороху, характерна значна мінливість погоди Початок третьої декади виявився також холодним, вітряним, на фоні пониженого температурного режиму, тривалої відсутності продуктивних опадів, із значними коливаннями денних і нічних температур мали певний негативний вплив на загальний розвиток рослин гороху.

   Слід пам’ятати, що рослини гороху на всьому етапі росту та розвитку піддаються негативному впливу шкідливих організмів і хвороб. Для отримання хорошої врожайності й високої якості продукції важливо застосовувати комплексну систему захисту посівів.

   Тим, хто вирощує горох, необхідно придбати інсектициди, як контактної, так і системнимої дії. Гороху дуже шкодять багато шкідників. та хвороб: аскохітоз, фузаріоз, іржа, борошниста роса та інші. Уражене аскохітозом насіння гороху втрачає схожість і може спровокувати сильне зріджування посівів.

   Картопля. Для прогрівання картоплі в ґрунті та початку утворення кореневої системи і, обов’язково до появи сходів, проводять формування гребенів. Такі гребені формуються за допомогою активних чи пасивних фрез для міжрядного обробітку картоплі. Основна вимога до гребеня: він повинен мати гладеньку поверхню і бути достатньо щільним. Якщо обгортання проводять після появи сходів і рослини картоплі засипаються землею, то в такому випадку відбувається затримка розвитку рослин на 5-10 днів.

   Після нарізання гребенів або перед появою сходів розпочинається, захист картоплі від бур’янів – внесення ґрунтових гербіцидів. Для ефективної їх дії необхідно достатньо вологи в поверхневому шарі ґрунту, тому їх бажано вносити ввечері або після дощу. Подальший захист картоплі від бур’янів полягає у постійному моніторингу ситуації з бур’янами, що проростають, і за умови вірогідної загрози повинні бути внесені страхові гербіциди. Це можуть бути гербіциди на основі сульфанілсечовини. Гербіциди цієї групи слід застосовувати дуже обережно, а на окремих особливо чутливих сортах їх використання взагалі не бажане, тому що фітотоксичний вплив на рослину дуже нагадує вірусне ураження і при проведенні вірусних фітопрочисток дуже легко сплутати здорові та уражені рослини. Для безпечного контролю застосовують різні грамініциди або їх бакові суміші з металаксилом. Тип гербіциду і його доза визначаються залежно від ситуації і які включені до «Переліку…».

   Соняшник. У Сумській області майже закінчується сівба соняшнику. На більшості площ рослини перебувають у  фазі сходів. Помірний температурний режим та недостатня кількість вологи, що мають місце, не сприяють інтенсивному розвитку рослин соняшнику. В Сумській області соняшнику вже посіяно 124 тис. га.

   Коноплі. У господарствах області завершена сівба конопель посівних, рослини перебувають у фазі сходів – першої пари справжніх листків. Рекомендується підживлення рослин під час міжрядного рихлення азотними добривами в кількості  N30. В Інституті сільського господарста Північного Сходу на посівах конопель спостерігається перша пара справжніх листків.

   Гречка. У більшості гречкосіючих господарств закінчується сівба гречки. Рекомендована норма висіву, за даними  Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН, при звичайній рядковій сівбі  3,0-3,5 млн. шт./га схожих насінин, при широкорядній – 2,0-2,5 млн. шт./га схожих насінин. Важливим фактором формування планової урожайності гречки є погодні умови під час  проростання насіння. Але цьогорічні погодні умови травня не зовсім сприяють появі дружних сходів рослин. Спостерігається не достатня кількість опадів під час сівби та проростання насіння. В Інституті сільського господарства Північного Сходу вже відмічена поява сходів гречки. Гречки на сьогоднішній день в області посіяно 0,5 тис. га.

    Заступник директора з наукової роботи 

   Інституту сільського господарства

   Північного Сходу НААН                                                                                 М.Г. Собко