ІНФОРМАЦІЯ моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 02.06.2016 року

Новини

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 02.06.2016 року

 

Метеорологія

    Середньодобова температура повітря на кінець третьої декади травня місяця становила 20,5 ºС. Опадів за цей період випало 74,4 мм при багаторічному показнику 54 мм. Максимальна температура повітря в денні години досягала позначки 28,0 ºС (29.05),а мінімальна знижувалась до 10 ºС (26.05)в повітрі та до 7 ºС на поверхні ґрунту (27,30.05). Відносна вологість знижувалась до 45 %. Вітер переважав східний 5-6 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 21,2 ºС і 16,7 ºС.

   Початок першої декади червня місяця прогнозується бути хмарним з проясненнями, можливі опади.

Рослинництво

    Озимі зернові. За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 2.06 посіви озимих культур на більшості площ області знаходяться в задовільному та доброму стані. У рослин озимої пшениці ранніх та середніх строків сівби відмічена фаза цвітіння, а на пізніх строках сівби –  колосіння. У той же час на посівах озимого ячменю усіх строків сівби – фаза молочної стиглості. Завдяки рясним опадам відбувається активне наростання вегетативної маси – листя та  стебел, що у подальшому може вплинути на стійкість рослин до вилягання.

В умовах 2016 року рослини пшениці озимої залежно від сортових особливостей і системи удобрення мають висоту в середньому від 80 до 100 см. Така висота рослин у порівнянні з попередніми роками значно більша, отже співвідношення зерна до соломи очікується на рівні не менше 1:1,5. Залежно від строку сівби кількість продуктивних стебел становить в межах 550-900 шт./м². Біологічна врожайність обрахована в середньому в межах 8-11 т/га для озимої пшениці, озимого ячменю – від 6 т/га на ранніх строках і близько 7 т/га для пізніх строків.

Завдяки частим опадам ускладнюється фітосанітарний стан в посівах зернових колосових культур. Виникає гостра необхідність у захисті рослин проти борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, тощо.

За теплої вологої погоди потреба в обробленні посівів проти хвороб листя може виникати і пізніше – до кінця цвітіння. Треба пам’ятати, що тривалість захисної дії сучасних фунгіцидів системної дії становить 2-3 тижні, вона також буде стримувати розвиток хвороб. Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії, або обприскують посіви системними фунгіцидами.

Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос. Незахищений прапорцевий листок відмирає, коли хворобою охоплено 20 % його площі. Обробка на початку цвітіння не тільки контролює розвиток септоріозу листя, але і є оптимальним періодом для обмеження розвитку фузаріозу колоса, ураження якими відбувається в даний період.

У той же час на посівах озимих зернових колосових культур з’явились шкідники – трипси та попелиці, тому необхідно планувати обробку інсектицидами.

Зараз саме час приділити значну увагу збиральній техніці. Підготувати зерноочисні машини та складські приміщення для доробки та зберігання зерна урожаю 2016 року.

   Ярі зернові. Станом на 2.06 на всіх площах під ярими зерновими культурами фаза розвитку – прапорцевий листок. Сьогодні основним заходом на посівах ярих зернових культур є контроль бур’янів та хвороб рослин.

Тому доцільно використовувати гербіциди, для зменшення витрат та з профілактичною метою можливе застосування фунгіциду у баковій суміші з гербіцидом.

   Гречка. При сівбі гречки в кінці квітня і на початку травня рослини знаходяться в задовільному стані, фенологічній фазі першого, другого справжнього листка та початок бутонізації. Якщо після сівби пройдуть зливові дощі і з’явиться кірка, то посіви необхідно обов’язково проборонувати легкими боронами впоперек або по діагоналі в напрямку посіву. Боронувати посіви необхідно у фазі першого або на початку другого справжнього листка, коли рослини втрачають тургор і не ламаються під час обробітку за сонячної погоди із швидкістю руху агрегату не більше 5 км/год. Як раннє, так і пізнє боронування зріджує посіви.

На широкорядних посівах проводять 2-3 міжрядні розпушування культиваторами УСМК-5.4 А (Б) або іншими. Перше розпушування, якщо не проводилось боронування, проводять у фазі першого справжнього листка на глибину 5-7 см із залишанням захисних смуги 8-10 см як тільки чітко з’являться рядки, друге розпушування проводять на глибину 8-10 см на початку бутонізації, третє – розпушування міжрядь проводиться перед зімкненням рядків з підгортанням рослин – на початку цвітіння, на глибину 6-8 см (захисна смуга 8-10 см), водночас в разі необхідності підживлюють рослини мінеральними добривами, досягаючи повного присипання бур’янів в зоні рядка.

   Просо. При сівбі проса в першій декаді травня рослини знаходяться в задовільному стані – фенологічній фазі повних сходів. Прибільш пізніх посівах проса вслід за сівбою проводять коткування котками КЗК-6. Для знищення бур`янів у стадії білої ниточки, за 2-5 дні до появи сходів проса посіви боронують легкими або середніми боронами (ЗПБ-0.6А, БЗСС-1.0) впоперек або по діагоналі в напрямку посіву із швидкістю агрегату не більше 5 км/год. На суцільних рядкових посівах бур’яни можна знищувати як до з’явлення, так і після з’явлення сходів проса, а також застосування гербіцидів в фазу кущення до виходу в трубку культури. Гербіциди: агрітокс (0.7-1.5л/га), базагран (2-4л/га), баззагран новий (2-4л/га), 2М-4Х (0.5-1.1л/га), агент (0,4-0,6 л/га), диканіт (0,4-0,5 л/га) або інші.

   Соя. Рослини середньоранньостиглих та ранньостиглих сортів сої перебувають у фазі першого – другого трійчатого листка. В дану фазу на полях, використовують гербіциди проти однорічних двосім’ядольних і злакових бур’янів, що дозволені “Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні”: Базагран, к.е. (2,0-3,0 л/га), Хармоні 75, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тренд 90 200 мл/га), Формула, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тандем 200 мл/га), Базагран, в.р. 1,5-3 л/га або такі гербіциди, як Півот, в.р.к. (0,5-1,0 л/га), його похідні – Фабіан, к.е (0,4 л/га), Пульсар, к.е (1,0 л/га). Проти однорічних у фазі 2-4 листків бур’янів і багаторічних злаків за висоти 10-15 см використовують Тарга супер,  Фюзілад Форте, к.е. Фюзілад Супер, к.е. За висоти бур’янів 3-5 см застосовують Селект, к.е. (0,4-0,8 л/га) або Пантеру, к.е. (1,0 проти однорічних злаків, 1,5-2,0 л/га проти багаторічних). Дводольні бур’яни в цей період не повинні мати більше 4 листків. Проти однорічних двосім’ядольних бур’янів вносять Хармоні 75, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тренд 90 200 мл/га), Формула, в.г. (6-8 г/га + ПАР Тандем 200 мл/га), Базагран, в.р. 1,5-3 л/га та ін.

На посівах більш пізньої групи стиглості вже слід підготуватися до захисту сої від бур’янів. Враховуючи засміченість полів треба підібрати препарати та їх бакові суміші, які дозволять знищити вегетуючі бур’яни з меншим стресом культури.

Слід пам’ятати, що надмірна кількість вологи у грунті, може призвести до прояву токсичної дії певних гербіцидів на культуру.

   Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі 8 справжніх листків. Висока вологість, часті опади сприяють розвиткові таких хвороб як аскохітоз, фузаріоз кореневих гнилей, борошниста роса, сіра гниль. Щоб запобігти ураженню, посіви слід обробити фунгіцидами типу Рекс Т, к.с. (0,5-1,0 л/га), Танго, к.е. (0,6-0,8 л/га), Фундазол, в.г. (1 кг/га), Цинеб, в.г. (2 кг/га). В дану фазу особливо при підвищених температурах шкодочинною є попелиця (ЕПШ не більше 2 колоній на м2) і тому при перевищенні ЕПШ на посівах слід застосувати інсектициди типу  Бі-58 новий, к.е. (0,5-1,0 л/га ), Нурел-Д, к.е. (0,8 л/га), Парашут 450, мк.с (0,25-0,5 л/га), Фастак, 10 % к.е. (0,15-0,25 л/га), Штефесін, к.е. (0,2-0,25 л/га). Доцільно також застосувати позакореневі підживлення мікродобривами типу Росток з 5% в.р. сечовини, Реаком, Наномікс та ін.

 Овочівництво

   Кінець травня – початок червня  – період активного догляду за посівами овочевих рослин, який багато в чому визначає рівень та якість майбутнього врожаю. Погодні умови червня сприяють наростанню вегетативної маси помірнотепловимогливих рослин овочевих та стримують ріст тепловимогливих культур (достатня і надмірна кількість опадів при помірних денних і знижених нічних температурах) спостерігається ущільнення ґрунту, посилений ріст бур’янів. В цих умовах вкрай необхідні регулярні рихлення міжрядь з поступовим поглибленням шару рихлення. В окремих випадках (на важких ґрунтах) доцільне встановлення на культиваторах для міжрядного рихлення долот – для розрихлення ґрунту в більш глибоких горизонтах та поліпшення аерації його. Практично всі культури овочевої групи потребують і проведення прополювань вручну рослин в рядах чи смугах. При цьому (при потребі) коригують густоту насаджень, використовуючи видалені рослини для підсаджування в зріджених місцях (капуста і ін.). Стає реальністю захворювання рослин (цибулі і огірка – переноспорозом, помідорів – макроспоріозом і фітофторозом). Для зниження захворюваності посіви овочевих слід регулярно обробляти дозволеними фунгіцидами (кожних 8-12 діб – згідно регламенту використання) з періодичною зміною препаратів.

   Не зменшується актуальність постійного контролю посівів овочевих, особливо хрестоцвітих культур по заселенню їх шкідниками ( блішки хрестоцвіті, довгоносик на столовому буряку), – адже перший період розвитку рослин найбільш вразливий в розвитку овочевих рослин. При необхідності використовують дозволені препарати з суворим дотриманням вимог техніки безпеки при їх застосуванні.