ІНФОРМАЦІЯ моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 10.11.2016 року

Новини

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 10.11.2016 року

 Метеорологія

   На кінець першої декади листопада місяця спостерігалося підвищення температурного режиму. Середньодобова температура повітря становила 4,4 0С. Опадів випало 16,7 мм. В денні години максимальна температура повітря піднімалась до 15,0 0С(07.11). Мінімальна знижувалась до 0,00С в повітрі та до мінус 2 0С на поверхні грунту. Вітер переважав  північно – східний  3-3м/с. Відносна вологість знижувалась до 80%. Середня температура грунту на глибині 5 і 40 смстановила 4,1 0С і 4,4 0С. До кінця декади спостерігатиметься хмарна погода, можливі опади.

Рослинництво

    Озимі зернові. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА  станом на 9 листопада  посіяно озимих зернових на зерно 199,11 тис. га, або 92% від запланованої площі сівби, із них озимої пшениці 190,89 тис. га, або 92% від запланованого, озимого жита 7,54 тис. га, або 98%, озимого ячменю 0,69 тис. га, або 93% від запланованого.

Станом на 10.11.2016 р. на посівах озимих ранніх строків сівби (1 вересня) рослини  мають чотирьох-п’яти листків і перебувають у фазі кущення, при цьому їх висота становить 16-18 см. У рослин висіяних 10 вересня – фаза розвитку початок кущення і їх висота складає 14-16 см. За сівби 20 вересня рослини мають до трьох листків, їх висота становить 13-15 см. За сівби 1 жовтня рослини знаходяться у фазі «шильця». За більш пізніх строків сівби повноцінних сходів не отримано.

Результати досліджень Інституту сільського господарства Північного Сходу свідчать, що посіви пізніх строків сівби та не достатньо розвинених, а значить і з рослинами початку кущення, або 3-4 листків на час припинення осінньої вегетації формують врожай на 25-30% менший.

Слід відмітити, що метеорологічне припинення вегетації рослин або перехід середньодобової температири повітря через +5 0С в бік зниження відбулось 13 жовтня. На час припинення вегетації запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту становили 135-145 мм і  залежали від культури, попередника, системи обробітку грунту і цілком, оцінювались як хороші. У шарі 0-20 см запаси продуктивної вологи становили  30-32 мм.

Мінімальний  вміст цукрів у вузлах кущення пшениці озимої, на час припинення вегетації (13 жовтня) становить 17,2 – 18,7%.

Найбільший вміст цукрів  при сівбі 1.09 у сорту Подолянка 23,6% та за сівби 10 вересня у сорту Пилипівка 23,5%.  У рослин озимого ячменю запас цукрів у вузлі кущення при сівбі 10.09 становить  18,8%. Отже, запаси цукрів у рослин озимої пшениці та озимого ячменю є недостатніми і значно меншими за біологічну норму на даний період.

Станом на 9 листопада 2016 року за умов плюсової температури відбувається повільна вегетація озимих зернових культур. За останній тиждень орний шар грунту поповнився запасами вологи за рахунок опадів у вигляді дощу.

Таблиця 1. – Вміст цукрів у вузлах кущення рослин озимої пшениці залежно від строків сівби на  Сходу на час припинення вегетації, 2016 р., %

Культура, сорт

Строки сівби
1.09 10.09
озима пшениця Подолянка 23,6 22,3
Оберіг Миронівський 17,6 17,2
Статна 18,7 18,6
Пилипівка 22,6 23,5
Краєвид 21,3
озимий ячмінь Тутанхамон

18,8

   Загальновідомо, що для доброї перезимівлі пшениці озимої рослини перед входом у зиму повинні пройти 2-й етап органогенезу, сформували по 2-3, а сильнокущисті сорти 3-4 стебла і загартуватися. Для цього необхідно 50-55 днів осінньої вегетації та (залежно від сорту) не менше 580ºС активного тепла (сума активної температури вище 5°С) за умови достатнього вологозабезпечення. За таких умов формуються найстійкіші до несприятливих умов перезимівлі рослини озимих колосових культур.

     На полях інколи можна зустріти посіви уражені фузаріозними кореневими гнилями. Ця ситуація, в основному, пов’язана із неякісним протруюванням насіння, або не проведенням останнього взагалі.

Слід проводити постійні спостереження на посівах озимини за наявністю мишовидних гризунів, щоб до утворення снігового покриву провести боротьбу з ними, визначити ефективність застосованого засобу і при необхідності повторити затруєння колоній. Економічний поріг шкідливості складає 2-3 колонії на 1 гектар.

 Овочівництво

  Середина листопада в овочівництві – період підведення підсумків року, що завершується підготовка до наступного сезону та контроль режиму зберігання овочевих закладених для споживання в зимово – весняний період.

   Відносну вологість повітря в сховищі де зберігається капуста білоголова  підтримують на рівні 90-95%, температуру повітря  +1…+2 °С. За таких умов знижується інтенсивність дихання і випаровування вологи, сповільнюється розвиток грибних і бактеріальних хвороб. Постійний режим температури та вологості повітря потрібно  підтримувати  регулюванням приточно-витяжної вентиляції, а в спеціалізованих сховищах – примусовим вентилюванням сховища. За температури понад 2 °С і недостатній вентиляції сховища головки капусти сильно пошкоджуються хворобами, розтріскуються і проростають вже на початку – в середині зими. Аналогічний режим зберігання і коренеплідних овочевих.

   На окремих (невеликих) площах плантації цих культур потрапили в понижені температури третьої декади жовтня, що зумовило пошкодження коренеплодів та головок капусти внаслідок дії на них мінусових температур. Врожай з таких площ не придатний для тривалого зберігання і має бути використаний відразу ж після збирання (якщо не загинув взагалі).

 Цибулю продовольчу доцільніше зберігати за температури 0-2 ˚С і вологості повітря 75-80 % насипом(висота повинна бути не більше 20 см) або в корзинах чи овочевих сітках для покращення доступу повітря і попередження проростання чи загнивання, в ящиках, контейнерах (по 200-300 кг),у засіках з активним вентилюванням, висота 1,0- 2,5 м. Одним із головних правил вдалого зберігання є періодичний огляд продукції, видалення гнилих чи хворих овочів.

  Слід проаналізувати прорахунки в вирощуванні овочевих в сезон 2016 року та розробити заходи по поліпшенню стану галузі в 2017 році, передбачивши напрями і шляхи цього поліпшення (елементи технології,сортовий склад, організаційні заходи).